Doğru Okul Çantası Seçmenin Püf Noktaları

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına günler kala çocuklu evleri tatlı bir telaş sardı. Okul üniforması, kalem, defter, kitap alışverişi derken tüm bu eşyaları yerleştirmek için tasarlanmış okul çantalarını da akıldan çıkarmamalı. Ancak çocuğunuz için seçeceğiniz çantanın ergonomik olmasını da unutmamak lazım. İşte, hem işlevsel hem de ergonomik yönleri ile doğru okul çantası seçmenin püf noktalarını bu içeriğimizde sizler için derledik.

Model Seçimi

Okul alışverişine çıktığınız zaman göreceksiniz ki piyasada pek çok farklı model çanta bulunuyor. Yandan askılı postacı çantası modelleri, çekçekli ve tekerlekli tasarımlar ya da klasik sırt çantası modelleri… Bu durumdayken düşünmeniz gereken ilk şey, çocuğunuzun hangisini daha rahat taşıyabileceği. Eğer söz konusu çocuk bir lise öğrencisiyse tabii ki seçim onun. Ancak okula yeni başlayan ufaklıklar için tekerlekli ve çekçekli modellere yönelebilirsiniz.

Taşıma Kolaylığı

Gelişme çağındaki çocukların omurga, sırt ve bel eklemlerinde problem yaşamaması için taşıyacağı ağırlığın en fazla kendi ağırlığının %10’u kadar olması gerekiyor. Yani çocuğunuz 50 kilo ise 5 kilodan fazla yük taşıması pek doğru değil. Tabii çantalara doldurulan kalemler, kitaplar arttıkça ağırlık da artabiliyor. Buna karşın taşımada kolaylık sağlayacak özelliklere dikkat edebilirsiniz. Ağırlığı ileten askıların olabildiğince geniş olması, çantanın sırtı ve beli destekleyen sünger dolgulara sahip olması gibi ayrıntılar yükü dengeli olarak dağıtacaktır. Ancak bizim size tavsiyemiz imkan varsa sadece o güne ait kitap ve defterleri çantaya doldurmak ya da varsa okuldaki dolapta bırakmak en sağlıklı olanı.

İşlevsel Tasarımlar

Bol bölmeye sahip, işlevsel tasarımlı çantalar, kendi eşyalarının sorumluluğunu almayı öğrenen çocuklar için en doğru seçim. Geniş gözlere kitap ve defterleri, yan gözlere kalem kutusu ya da su matarası gibi malzemeleri yerleştiren çocuklar aradıklarını daha kolay bulacak, böylelikle çocukların eşyalarını kaybetme eğilimleri biraz daha azalacaktır. Yine de okula yeni başlayanların alışma sürecinde bir şeyleri okulda unutması ya da kaybetmesi normal kabul edilmelidir. Anlayışla karşılayıp kalem ve silgi gibi kırtasiye malzemeleri alışverişinde yedek ürün almakta da fayda var.

Görsellik Önemli!

Ergonomik tasarımı ve işlevselliği ile çocuğunuza en doğru çantayı seçtiğinize karar verdiniz. Peki ya görsellik? Çocuklarınız için yapacağınız alışverişte unutmamanız gereken, onların da fikirlerine saygı göstermektir. En sevdikleri çizgi film kahramanının görselleriyle dolu bir çanta istiyorlarsa bu konuda kendi beğendiğiniz modelde ısrar etmemeli, onun seçmesine izin vermelisiniz. Tabii okulun kuralları varsa onları da göz ardı etmemek lazım.

Doğru Kullanım Alışkanlığı

Siz çocuklarınız için en doğru çantayı seçseniz de çocuğunuzun çantayı nasıl kullandığı, en az çanta seçimi kadar önemli bir konudur. Eğer ağırlığı ikiye bölen, çift askılı bir sırt çantası aldıysanız çocuğunuzun iki askıyı birden takmasını sağlamalısınız. Ancak bu şekilde dengeli bir dağılım olacak, çocuğunuz çanta taşıdığı süre ve sonrasında sırt, bel ve omuz rahatsızlığı çekmeyecektir.

Siz de doğru çanta seçimi için binlerce Elazığlı gibi Batı Kitap Kırtasiye’ye gelin; en güzel, en kaliteli ve uzun ömürlü Baymof sırt çantaları ile tanışma fırsatı yakalayın! Elazığ’ın ulusal markası ve Batı Kitap Kırtasiye üretimi olan Baymof, şimdi uygun fiyatlarla sizleri bekliyor.

İçerik Etiketleri: