Tatilden Sonra Çocuğunuzu Okula Hazırlayın

Koskocaman bir yaz tatilinden sonra zilller çalacak ve okullar açılacak. Çocuğunuzun bu yaz tatilinden sonra okula dönüş sürecini en iyi şekilde yönetmeye ve onu okula hazırlamaya var mısınız?

Çocukların günlerinin büyük bir bölümünü ele geçiren okul saatleri için ebeveynler heyecanlı bir bekleyiş yaşarken, rahat tatil günlerinin ardından, erken kalkma ve ödev yapma rutinlerine geri dönüş çocuklar için bir endişe sebebi olabilir. Bu içerikte yaz tatilinden okul yaşamına geçiş sürecini herkes için kolaylaştırıcı hale getirmek için size bazı işlevsel tüyolarda bulunacağız.

Beklentiyi Yönetmek

Her yaştan çocuk okulun ilk günü ile ilgili endişe duyar. Sınıfların, öğretmenlerin, akranların ve programların bilinmezliklerle dolu kısmı okul yılı başlamadan önce stres yaratabilir ve bu durum özellikle yeni bir okula başlayan öğrenciler için daha sıklıkla geçerlidir. Çocuklarınızla yeni deneyimler hakkında konuşun okulla ilgili faaliyetlerden, spor alanlarından, arkadaşlıklarından bahsedin. Eski okul günlerine ait pozitif anıların anımsanması psikolojik bir rahatlama yaratacaktır.

Yaz Sonunda Güzel Etkinlikler

Yaz tatili vedası için son bir aile kaçışı ya da haftasonu etkinliği planlayabilirsiniz. Daha düşük tempoda tutacağınız bu aile tatilinde herkesin son üç ay boyunca yaşadığı anıları paylaşmasına izin vermek için zaman ayırın. Haftasonu kaçışının sona ermesi ile okulun ilk günü arasında en az birkaç tam gün kaldığından emin olun.

Tempoyu Hafifletme

Yaz dönemi boyunca çocuğunuz ile birlikte çok çeşitli sosyal aktiviteler içinde oldunuz. Çocuğunuz sosyal alanlarda yeni arkadaşlıklar geliştirdi; oyunun, havuzun, sporun tadını doyasıya çıkardı. Okul rutinine geri dönmeden önceki dönemde bu tempoyu hafifletmek iyi bir fikir. Daha sakin sosyal ortamlar içinde olmak ve bu ortamlarda okuldan arkadaşları (eski bir yüz pek çok anıyı tetikleyecektir) da dahil etmek geçiş sürecinde işe yarayacaktır.

Aile Takvimi Oluşturma

Yazın hızlı geçtiğini düşünüyorsanız, okul başlayana kadar bekleyin, zaman daha da hızlanacak! Çocuğunuzun seneye yayılacak olan uygulama ve faaliyetleri için bir takvim hazırlamak için bu dönem idealdir. Bayram ve diğer özel günlerin seyahat planları ile belki de yaz aylarında ortaya çıkan yeni hobi ve ilgi alanlarını okul yılıyla bütünleştirmek için yapılacak olan planlar da bu takvime işlenebilir.

Beslenme Düzenini Gözden Geçirme

Yaz aylarında her şey biraz gevşemiş, zaman zaman fast food atıştırmalıklar öğünlerinize sızmış olabilir! Sağlıklı öğle yemekleri ve okul sonrası atıştırmalıkları için malzeme sağlamak, aylık beslenme çizelgeleri hazırlamak yine bu dönem yapılabilecek önemli işlerdendir. Çocuğunuzun beslenme rutini için doktorunuzdan da tavsiye ya da yönlendirme isteyebilirsiniz.

Sağlığa Dikkat

Okullar açıldığında çocuğunuz hızlı bir temponun içinde olacağından doktor ve diş hekimi randevularınızı bu dönemde almanız, rutin kontrollerinizi bu dönemde yaptırmanız uygun olur. Çocuğunuzun bağışıklık sistemi hakkında doktoru ile konuşun, bu konuda güncel olduğunuza emin olun ve yapılması gereken şeyleri planlayın.

Olmazsa Olmaz “Okul Alışverişleri”

Çocuğunuzun yeni eğitim öğretim döneminde yeni giysi, ayakkabı ve diğer okul malzemelerine de gereksinimi olacaktır. İhtiyaçları listelemek ve neyin, nereden, ne zaman alınacağını planlamak size rahat bir alış veriş için kolaylık sağlayacaktır.